Blog

Spacerujące parasolki a schematyczne myślenie

wtorek, 24 października 2023

Pada deszcz. Trudno się dziwić, bo przecież kończy się październik. Wyglądam przez okno i sprawdzam, czy żółkną już liście na drzewach.

Widzę kolorowe parasolki. Z góry sprawiają wrażenie jakby same spacerowały po chodniku. Przez chwilę je obserwowałam: niektóre przemieszczały się wolno, inne śpieszyły się, przeskakiwały kałuże, niektóre nawet przebiegały na czerwonym świetle przez przejście dla pieszych.

To co widać nie zawsze jest takie jak się wydaje. Parasolki same nie biegają po ulicy, no mogą być porwane przez wiatr, ale to już zupełnie inna sprawa.

Bardzo łatwo uwierzyć w to co się widzi, a nie dostrzegać tego co jest pod spodem. Można się pomylić. Żeby zobaczyć więcej, potrzeba wysiłku, zaangażowania, czasem odwagi, albo fantazji. Chociaż raczej nie trudno wyobrazić sobie ludzi niosących parasolki.

Chcę zwrócić na to Twoją uwagę, ponieważ zatrzymanie się tylko na tym co się widzi, może prowadzić Cię do schematycznego myślenia i działania. Mimo, iż schemat może kojarzyć się z bezpieczeństwem, procedurami, rutyną, to jednak są sytuacje, kiedy przyda się wyjście poza utarte granice. W schemacie bierze się pod uwagę jedynie to co się widzi, albo wie. A przecież nie musisz wiedzieć wszystkiego.

Mam dla Ciebie propozycję. Przypomnij sobie, które Twoje działania są wyłącznie schematycznie i wybierz kilka i pomyśl, które z nich chciałabyś odmienić i w jaki sposób? Przestrzegam Cię, że taka retrospekcja na początku może to spowodować napięcie, albo podenerwowanie, ekscytację. Dlatego przygotuj skuteczny sposób na dobre samopoczucie.

Powrót na stronę główną bloga