Blog

Korona-Kontroler (z cyklu: Toksyczne relacje)

piątek, 10 kwietnia 2020

Ratunku! Już sobie nie radzę. Przez te ograniczenia i konieczność przebywania w domu nie mam dokąd uciec. A chodzi o to, że mieszkam z osobą, która po prostu musi wszystko wiedzieć. Lubi doradzać, a właściwie wymuszać realizowanie swoich rad w przekonaniu, że robi to dla mojego dobra. Nie wiem, kiedy się to stało, ale zaczęłam meldować się jej ze wszystkich moich zachowań, tłumaczyć się. Wzrasta we mnie agresja. Nie lubię siebie takiej i tej osoby także nie lubię Jedyne bezpieczne dla mnie miejsce to łazienka. – Alicja.

Droga Alicjo,

Mieszkasz z osobą, która lubi kontrolować. Nie traćmy czasu na szukanie powodów tego zachowania, ponieważ potrzebujesz natychmiastowej pomocy. Oto kilka pomysłów, które możesz wdrożyć. Jeśli masz ochotę to przetestuj je.

  1. Staraj się nie tłumaczyć. Wytrzymaj. Nie musisz natychmiast odpowiadać na każde pytanie. Jeśli masz ochotę coś powiedzieć, to skup się przez chwilę na czymś innym, niż na pytaniu. Zawsze przydaje się oddychanie. Spokojnie oddychaj, niech to potrwa kilkanaście sekund, a może okazać się, że temat rozmowy potoczy się inaczej, albo znajdziesz w sobie siły na reakcje i choćby zmianę tematu.
     
  2. Zadawaj pytania. Mogą być ogólne dotyczące rozmowy, albo typu: w jakim celu o to pytasz? Wtedy przejmiesz inicjatywę i nie wpadniesz w tłumaczenie się.
     
  3. Staraj się utrzymywać postawę pewności, patrz w oczy, plecy trzymaj prosto. Używaj pewnego tonu i jednoznacznych sformułowań: tak zdecydowałam; postanowiłam, że zrobię to i to; chcę sama przez to przejść, najwyżej poniosę konsekwencje swoich działań.
     
  4. Sama wychodź z inicjatywą zarówno rozmowy jak i sposobu spędzania czasu. Nie czuj się winna, kiedy ta osoba będzie niezadowolona ze zmiany Twojego zachowania Daj jej czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

Powodzenia!

Powrót na stronę główną bloga