Blog

Lekcja słuchania

czwartek, 8 października 2015

Wyciszenie a dokładniej wsłuchiwanie się w słowa drugiej osoby daje dużo wiedzy i wprowadza spokój. Świadome a także aktywne słuchanie pozwala dostrzec, co rozmówca chce naprawdę powiedzieć. Nie tylko wypowiedzianymi zdaniami, ale też intonacją, spojrzeniem, gestami, słowami. Cały przekaz ma znaczenie. Dlatego warto nie przerywać jego wypowiedzi.

Żeby to było dla ciebie łatwiejsze, proponuję w tym czasie: patrz mu w oczy a przy okazji obserwuj jego gestykulację, w jaki sposób siedzi, albo stoi. Reaguj mimiką, emocjami na jego wypowiedź. Mów tylko wtedy, kiedy to jest niezbędne. Obserwuj aktywnie. Wyciągaj wnioski.

Ciekawa jestem co zauważysz, czy dowiesz się więcej niż w przypadku, kiedy wrzuciłabyś do rozmowy swoje historie. A przy okazji zyskasz opinię osoby, która potrafi słuchać, liczy się z drugim człowiekiem i potrafi pomóc.

Żeby się nauczyć słuchać i dobrze interpretować wypowiedzi innych, trzeba poćwiczyć. Zacznij od dziś. Przy najbliższej rozmowie nie śpiesz się z wyrażaniem własnej opinii, albo zniecierpliwienia. Poświęć dziesięć, albo piętnaście minut więcej i spokojnie dotrwaj do finału. A żeby wytrzymać i nie przerywać, nie kreować siebie, to dokładnie obserwuj rozmówcę. Nawet jeśli go dobrze znasz i doskonale wiesz, co powie, jakich użyje argumentów, czy będzie gestykulować, czy raczej patrzeć w podłogę.

To nic, że wiesz, czego się spodziewać. Patrz uważnie, słuchaj. Bądź zaangażowana w obserwacje. Ciekawa jestem co nowego odkryjesz, czego się dowiesz? Jak zareagujesz?

 

 

Poprzedni wpis:
We mgle

Powrót na stronę główną bloga