Blog

Prokrastynacja – żeby się chciało chcieć

czwartek, 20 lipca 2023

Prokrastynacja – brzmi przyjemnie i może przynosić poprawę nastroju, ulgę, przynajmniej na jakiś czas. Chodzi o odraczanie, odkładanie na potem, czasem nawet na nie wiadomo kiedy. Może ujawniać się właściwie w każdej dziedzinie życia.

Z pewnością zdarzało Ci się dietę zaczynać od poniedziałku, naukę do egzaminu, telefon do kogoś, kogo nie lubisz, rzucanie palenia, albo jakieś aktywności fizyczne.

W pierwszej chwili odkładanie na później może kojarzyć się ze zwyczajnym lenistwem. Uważam jednak, że to jest zbyt prosty wniosek, ponieważ prokrastynacja jest złożonym zjawiskiem. Duże znaczenie ma radzenie sobie z emocjami, jeśli udaje Ci się pracować nad emocjami, mieć nad nimi wpływ, to życie jest znacznie łatwiejsze. Jedną z emocji wpływających na prokrastynację jest strach.

Wolisz odłożyć zadanie na później, bo realizowanie go pociąga za sobą kontaktowanie się z kimś, kogo nie lubisz, albo się go boisz. Narazi Cię na ocenianie przez innych, albo zwyczajnie objawi niezadowalającą samoocenę. Ile osób, tyle dobrych powodów, żeby odłożyć na później.

Czy można coś z tym zrobić? Oczywiście, ale najpierw musi się chcieć coś z tym zrobić. Potrzeba choć trochę samodyscypliny, że rozpocząć pracę nad tą sferą życia. Jeśli już uda Ci się samą siebie do tego przekonać, to odkryj co ukrywa się za Twoją prokrastynacją: czy to jest strach, czy trudność zadania, a może brakuje Ci motywacji?

Kolejny krok, to zauważ konsekwencje, jakie są bezpośrednie i pośrednie skutki. Po prostu weź kartkę i zapisz je! Uświadomisz sobie w ten sposób powagę sytuacji. Odkrywaj też wymówki, które do tej pory Cię przekonywały do takiego stylu życia. Też możesz je zapisać, mogę się założyć, że zdziwisz się gdy je przeczytasz. Zapisanie ich ma większą siłę, niż wymienienie w myślach.

Prokrastynacja to nawyk, rozbrajanie wymówek pomoże CI poradzić sobie z nią. Zrób plan działania, podziel zadania na mniejsze, szybciej osiągniesz sukces, a to będzie dobrym motorem do działania. No i zacznij działać. Pomyśl o sobie dobrze, że dasz radę, uwierz w to, bo ja wierzę, że CI się uda.

Poprzedni wpis:
Lato z emocjami

Powrót na stronę główną bloga