Blog

Twoje oczekiwania to nie są moje obietnice – nie muszę ich spełniać

czwartek, 3 grudnia 2020

Uwielbiam późne, grudniowe popołudnia. Zaczynam myśleć o choince i przygotowaniach do świąt. Zrobiłam sobie kakao, otuliłam kocem, otworzyłam komputer i zobaczyłam list.

Droga Ewo, zupełnie nie wiem co zrobić. Święta za pasem, niby mają być ograniczenia co do liczby gości, ale co z tego? Już zaczynam denerwować się świątecznymi spotkaniami. Na samą myśl o tym, chciałabym uciec, schować się, albo zakryć oczy jak małe dziecko i powiedzieć, że mnie nie ma. Boję się spotkań z rodziną, rozmów i tłumaczenia się. Zawsze jest tak samo, na początku grzecznie, oglądanie prezentów, ale im dłużej jesteśmy ze sobą, to napięcie rośnie. Zazwyczaj wychodzę ze świątecznego przyjęcia w gorszym nastroju, z niskim poczuciem wartości i chce mi się krzyczeć, płakać, walić głową w mur. Nie mogę nie pójść, to jest rodzina, której nie wypełniłam oczekiwań. Proszę Cię o ratunek. Marianna

Marianno

Proszę Cię bardzo, żebyś zrelaksowała się i odpowiedziała sobie na pytania: dlaczego wydaje Ci się, że musisz spełniać oczekiwania kogokolwiek? Czy oni swoje oczekiwania wypowiedzieli, czy wydaje Ci się, że tego chcieliby dla Ciebie? To są dwie różne sprawy. Nawet jeśli wypowiedzieli, to są wyłącznie ich oczekiwania a nie Twoje obietnice. To obietnice powinno się wypełniać, nie oczekiwania. Co Ci się udało osiągnąć? Uświadomienie sobie własnych osiągnięć raczej wzmacnia poczucie własnej wartości. Nawet jeśli w jakiejś sferze powinnaś się podciągnąć, to jest wiele innych, w których masz spore sukcesy.

Pomyśl też nad świąteczną kreacją i makijażem, wyglądaj cudownie. Przypomnij sobie, jak zaczyna reagować ciało, kiedy wzmaga się napięcie. Czy boli Cię brzuch, albo masz kłopoty z wypowiadaniem się? A może jeszcze coś innego? Jeśli zauważysz pierwsze symptomy, to wyjdź z pomieszczenia, weź kilka oddechów i uspokój. Wróć, kiedy opanujesz emocje i ciało. Nie uciekaj.

Nie napisałaś dokładnie, więc moje sugestie są ogólne. Jeśli zdecydujesz się na uporządkowanie tej sfery swojego życia, chętnie Ci pomogę.

Powrót na stronę główną bloga