Blog

Ustawiczny mówca (z cyklu: Toksyczne relacje)

niedziela, 26 kwietnia 2020

Moja przyjaciółka kiedy już zacznie mówić, to nikt nie potrafi jej przerwać. Ona ciągle ma coś do powiedzenia. A jeśli jakimś cudem uda mi się włączyć do rozmowy i coś powiedzieć o sobie, ponieważ potrzebuję albo rady, albo po prostu się wygadać, to ona tylko czeka na okazję żeby znów zacząć mówić o sobie. Mam wrażenie, że ona wcale nie jest zainteresowana moimi uczuciami, ale przecież to moja przyjaciółka jeszcze z czasów szkolnych. Jak sobie poradzić z jej gadulstwem? Jak mogę sobie pomóc?

Tego typu osobę, można określić jako „ustawicznego mówcę”, czyli kogoś, kto może nieustannie mówić. Taka osoba z reguły nie jest zainteresowana uczuciami innych, nawet jeśli sprawia takie wrażenie. Można powiedzieć, że jest skupiona wyłącznie na sobie. W trakcie rozmowy dąży do tego, by całą uwagę przenieść na siebie i swoje problemy. Kiedy rozmówca próbuje się wycofać, to ona zbliża się jeszcze bardziej. Nie chce wypuścić ze strefy, w której dominuje.

Piszesz, że to Twoja przyjaciółka jeszcze ze szkoły. W jaki sposób nawiązałyście relacje przyjaźni, skoro ona tak dominuje? Zastanów się, czy to jest przyjaźń, czy przyzwyczajenie? Jeżeli zależy Ci na tej relacji, to porozmawiaj z nią szczerze.

Najpierw poproś o to, by Ci nie przerywała a później opowiedz o swoich uczuciach i o tym czego potrzebujesz i dlaczego. Następnie w zależności od tego, czy cokolwiek to zmieni, bo przecież nie musi, zastosuj sztuczki przetrwania.

Upomnij się o prawo do głosu i przerwij jej mówiąc: nie lubię przerywać, ale mam umówione spotkanie, albo muszę iść. Mówiąc to patrz w oczy i zrób to co powiedziałaś. Po prostu wyjdź, nie pozwól się zatrzymać. Przetestuj te działania, zwróć uwagę na samopoczucie i napisz do mnie.

Powrót na stronę główną bloga